Pracovné dosky SILESTONE® alebo žula? - kuchynska pracovna doska BA, kuchynska pracovna doska Bratislava, pracovná doska BA, pracovna doska Bratislava

Kuchynské pracovné dosky sú bezpochyby najnamáhanejším prvkom v každej domácnosti.

Preto je vhodné položiť si základnú otázku: aký materiál zvoliť pre kuchynskú dosku, aby mala maximálnu životnosť?

Okrem toho netreba zanedbať aj ďalšie dôležité otázky:

  • ako je to s údržbou?
  • budem môcť na doske krájať?
  • čo spraví horúci hrniec, červené víno, paradajková lebo citrónová šťava?
  • budem mať „neviditeľné spoje“?
  • ktorý materiál je drahší?

V nasledujúcich riadkoch nájdete všetky potrebné informácie, ktoré Vám pomôžu vybrať ideálnu dosku, ktorá splní Vaše požiadavky.

Údržba

Dosky z technického (umelého) kameňa SILESTONE® sú veľmi nenáročné na údržbu, prakticky stačí vlhká handra a občas malé množstvo saponátu. Sú totiž nenasiakavé, dokonca vybrané druhy majú povrchovú úpravu N-BOOST, ktorá minimalizuje odtlačky prstov. Toto je zárukou, že budú vyzerať pekne a čisto ako nové po každom obyčajnom utretí.

Žulové pracovné dosky výborne odolávajú voči akýmkoľvek škvrnám, tiež sa utierajú len obyčajnou vlhkou handrou. Prírodná žula je však prirodzene viac alebo menej pórovitá. Všeobecne sa dá povedať, že čím tmavšie materiály, tým sú menej pórovité, a naopak svetlejšie žuly sú väčšinou „redšie“. Existujú však aj výnimky z tohto pravidla.

Neznamená to, že sa vytvoria neodstrániteľné fľaky, len občas môže prechodne „natiahnuť“ trochu vlhkosti, ktorá po chvíli zmizne (uschne). Odporúča sa preto impregnácia povrchu, aby sa zmenšila nasiakavosť.

Životnosť

Oba materiály sú veľmi odolné a tvrdé. Napriek tomu je lepšie, ak sa na krájanie použije krájacia doska. Horúci hrniec stiahnutý priamo z platne môže na technickom kameni spôsobiť „odtlačok“ , pretože tento obsahuje živicu, ktorá vplyvom vysokej teploty reaguje.

Prípadná odbitá hrana nie je tragédiou, dá sa vytmeliť farebným brúsiteľným tmelom. Lepšie sa dá takéto vyspravenie zamaskovať na prírodnej žule.

Dizajn

Pri žule si treba uvedomiť, že každý materiál je z určitého vyťaženého bloku, ktorý je jedinečný, čo sa týka farebnosti a kresby. S výnimkou čiernej farby prakticky neexistuje jednofarebnosť a homogenita. Niekedy býva kresba prírodnej žuly výrazná, čiže ostatné prvky interiéru k nej treba prispôsobiť.

SILESTONE® obsahuje vyše 90% kremenných zŕn, zvyšok je malé množstvo skla (niekedy aj drobné kovové čiastočky), farbivo a napokon spojivom je dvojzložkový epoxid, čiže živica. V ponuke je široká škála farieb, vzorov aj povrchových úprav. Na rozdiel od žulovej dosky môže byť hrúbka už od 12 mm.

Treba úprimne priznať, že tzv. „neviditeľný spoj“ sa pri týchto materiáloch nedá celkom dosiahnuť. Na rozdiel od materiálov na báze akrylátov, tieto sa nedajú jednoducho zahriať a nadpojiť. Jednotlivé kusy sú priložené k sebe s priznanou škárou, ktorá sa škáruje pružným neutrálnym farebným silikónovým tmelom.

Cena

Nedá sa jednoznačne povedať, či je drahšia žula alebo SILESTONE®. Tak ako existujú lacnejšie aj drahšie typy žúl, takisto SILESTONE® má rôzne cenové kategórie. Platí pravidlo, že treba spracovať cenovú ponuku na každý konkrétny prípad. Cena výrobkov totiž závisí aj od výťažnosti materiálu, čiže koľko nepoužiteľného „odpadu“ vznikne po narezaní požadovaných dosiek.

Zhrnutie

V zásade oba materiály poskytujú množstvo výhod. Pokiaľ ide o celkový vzhľad a štýl, ale aj úžitkové vlastnosti, zákazníka určite nesklame ani jeden z týchto materiálov. Žulovú dosku odporúčame fanúšikom pravých prírodných materiálov -originálov. Treba povedať, že všetky technické kamene, ktoré majú kresbu v podstate len viac alebo menej úspešne napodobňujú známe prírodné materiály.

V prípade, ak je dôraz napr. na jednofarebnosti (napr. biela farba, ktorá sa v prírode nevyskytuje) a „bezúdržbovosti“, výhody materiálu SILESTONE® sú evidentné. V ponuke sú aj tzv. „integrity drezy“, ktoré sú vyrobené z identického materiálu ako doska.

Pre názornosť uvádzame porovnávaciu tabuľku oboch materiálov:

 

 

SILESTONE®

Žula

Originálny dizajn

◊◊◊

◊◊◊◊◊

Odolnosť voči odreniu

◊◊◊◊

◊◊◊◊

Chemická odolnosť

◊◊◊

◊◊◊

Odolnosť voči vysokým teplotám

◊◊◊

◊◊◊◊◊

Pevnosť za ohybu

◊◊◊◊◊

◊◊◊

Odolnosť voči nárazom

◊◊◊◊◊

◊◊◊

Veľké formáty

◊◊◊◊◊

◊◊◊◊

Údržba

◊◊◊◊◊

◊◊◊◊

Nenasiakavosť

◊◊◊◊◊

◊◊◊

Spracovateľnosť materiálu

◊◊◊◊

◊◊◊◊

Odolnosť voči poškrabaniu

◊◊◊◊

◊◊◊◊◊

Tepelná rozťažnosť

◊◊◊

◊◊◊

Tepelný šok

◊◊◊

◊◊◊

Odolnosť voči UV žiareniu

◊◊◊

◊◊◊◊◊

Veľmi nízka: ◊ Nízka: ◊◊ Normálna: ◊◊◊ Vysoká: ◊◊◊◊ Vynikajúca: ◊◊◊◊◊

Autor: Ing. Roman Košťál
Dátum: 5.1.2019