Kameň v kúpeľni - kamenný obklad do kupelne, kamenná dlazba do kupelne, kamenny obklad dekton, kamenna dlazba dekton

Kuchynské pracovné dosky,  okenné parapety,  alebo napríklad podlahy z prírodného  kameňa sú obľúbené a celkom rozšírené.

Mnoho ľudí si však neuvedomuje, ako veľmi sa tento prírodný materiál hodí aj pre iné časti interiéru. Jednoducho dekoratívny kameň poskytuje nekonečné možnosti pre každého návrhára.

Napríklad voľba obkladu a dlažby do kúpeľne je pri finalizácii novostavby, resp. rekonštrukcii interiéru celkom vážnou otázkou. Samozrejme každý budúci užívateľ kúpeľne by ju chcel mať jedinečnú, presne podľa svojho vkusu, nadčasovo elegantnú,  ale aj praktickú z hľadiska údržby. Dovoľujem si tvrdiť, že prírodný kameň je stáročiami osvedčený materiál do takéhoto priestoru!  Nemusia to byť len prípady luxusných, väčšinou mramorových alebo ónyxových riešení celej kúpeľne, často postačuje zopár originálnych prvkov, ktoré každý priestor pozdvihnú do úplne inej, vyššej úrovne.

Mramor:
Je to vlastne kryštalický vápenec s obsahom 95% kalcitu a 5 % rôznych prímesí –nerastov, ílov aj organických látok, vďaka ktorým je  nádherne sfarbený. Škála je veľmi pestrá, od bielej, béžovej, ružovej, čokoládovo hnedej, zelenej až po čiernu farbu. Cena mramoru sa odvíja od druhu, veľkosti formátu, hrúbky, ale závisí i od povrchovej úpravy.

Travertín:
Je druh vápenca, ktorý vznikol vyzrážaním zo sladkovodných minerálnych, resp. termálnych prameňov. Termín travertín pochádza z talianskeho slova „travertino“, čo je aj logické, pretože najznámejším travertínom je Rímsky travertín, čiže „Travertino Romano classico“ typickej slamovej farby. Je charakteristický pórovitou štruktúrou, farba je premenlivá v závislosti od prímesí, môže byť biely až svetložltý, prípadne svetlosivý, hnedý alebo aj fialový. Väčšinou sa používa v prevedení s vytmeleným povrchom, ale naozajstní fanúšikovia travertínu ho majú radi v originálnej pórovitej forme.

Žula (granit):
Je označenie, ktoré sa v praxi často používa pre všetky hlbinné kremenno-živcové horniny. V kamenárskej praxi týmto termínom označujeme aj viaceré magmatické a metamorfované horniny. Farba žuly môže byť biela, sivá, zelenkastá, ružová, alebo modrá, prípadne tmavá až čierna.  Podstatnú zložku (› 90%) tvoria  kremeň, živce, plagioklas, muskovit a biotit. Granity sú relatívne pevné a tvrdé, odolné voči zvetrávaniu, a preto sa často používajú aj v exteriéroch.

Čo do kúpeľne?

Ideálnou voľbou je mramor alebo travertín. Môžu byť formátované na 30 x 30 cm, 60 x 30 cm, 60 x 40 cm, 60 x 60 cm,  alebo 90 x 90 cm pri hrúbke 1 cm. Druhou, veľmi atraktívnou možnosťou sú individuálne veľké formáty hrúbky 2 cm. Napríklad steny a dlažba z veľkých formátov v sprchových kútoch sú impozantné.  Kúpeľňové dosky, lavičky a parapety sa taktiež vyrábajú z jedného kusu. Vďaka dobrej tepelnej vodivosti sú  mramor a travertín vhodné i v kombinácii s podlahovým kúrením.

Príjemným prekvapením sú však aj úžitkové vlastnosti týchto materiálov. Mramor, vápenec a travertín (* ďalej len mramor) sú mäkšie materiály, ktorých povrch sa brúsením, resp. leštením  „uzatvára“ a stávajú sa prakticky nepriepustné. Takýto povrch je taktiež  hygienicky neškodný a ľahko sa čistí a udržuje.

Prečo mramor?

Tento ušľachtilý materiál vždy bol, je a bude originálny, čiže je nadčasový. Takúto kúpeľňu jednoducho budú po Vás dediť.  Mramor vynikne jednak samostatne, môžete ho kombinovať s iným mramorom , ale dôstojnými partnermi sú mu aj drevo, hliník, nehrdzavejúca oceľ  alebo sklo. Napriek tomu, že ho neprávom sprevádza povesť chladného kameňa , v kúpeľni vôbec nepôsobí chladne. Naopak, najmä béžové druhy majú veľmi príjemné teplé tóny.

Nielen nekonečné množstvo farieb, ale najmä typická žilová kresba umožňujú zvoliť pre každú kúpeľňu originálne riešenie. Žilky môžu byť jemné alebo výrazné a dávajú každému kusu punc originality. Pri individuálnom návrhu kladenia je samozrejmosťou, že jednotlivé kusy na seba pokiaľ možno nadväzujú. Vzniká tým efekt, akoby bol blok kameňa prenesený z prírody do interiéru. Efekt je očarujúci, dá sa povedať, že až ukľudňujúci,  podobne ako pohľad do ohňa.

Lesklý alebo matný?

Najžiadanejšou úpravou mramoru je vysoký lesk, ktorý odráža svetlo a zdôrazňuje jeho farbu a vzor. Svojich stúpencov však majú aj rôzne matné úpravy - mramor sa upravuje, brúsením, kefovaním, alebo pieskovaním, čím vznikajú rôzne efekty. Povrchová úprava má vplyv na „správanie" sa mramoru, čo treba vziať do úvahy pri jeho konkrétnom použití.

Výhody a nevýhody

+ plusy +   S mramorovým obkladom dokážete vytvoriť kúpeľňu jednak nevtieravého vzhľadu, ale aj veľmi štýlovú (napr. populárny „vintage -štýl“) , alebo dokonca kúpeľňu až luxusného nádychu. Výhodné úžitkové vlastnosti sú nasledovné:

  • odolnosť voči vodnému kameňu,
  • obmedzenie rastu baktérií a plesní,
  • jednoduchá oprava poškodeného povrchu.

- mínusy -

  • nízka odolnosť voči kyselinám,
  • možnosť lokálneho poškodenia,
  • nutnosť impregnovania v prípade priameho styku s vodou.

Autor: Ing. Roman Košťál
Dátum: 12.1.2019

Kuchynské pracovné dosky,  okenné parapety,  alebo napríklad podlahy z prírodného  kameňa sú obľúbené a celkom rozšírené. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, ako veľmi sa tento prírodný materiál hodí aj pre iné časti interiéru.